Ekmeğe Zam Ne Kadar?

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

2012 Ekmek Zammı, Ekmeğe Zam ne kadar olacak, Ekmek fiyatları 2012, 2012 yılı ekmek gramajı düştü

Son günler oldukça tartışılan Ekmek Zam’mı ve zam sonrası 75 kuruştan 85 kuruşa çıkan ekmek fiyatları tekrar 75 kuruşa indi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı’nın söylemine göre ekmeğe yapılan yeni düzenlemelerin ardından fiyat konusunda herhangi bir artış olmayacak dedi. Ekmeğe zam yapılmayacağını belirten Halil İbrahim Balcı, yapmış olduğu basın toplantısında Türk Gıda Kodeksi ekmek ve ekmek çeşitleri tebliğinin geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yürürlüğe girmiş olduğunu açıkladı.

Ekmek’e zam yapılmadı ve yapılan zamda geri çekildi. Ancak, aslında ekmeğe gizli zam yapıldı diyebiliriz. Çünkü, yeni yürürlüğe giren tebligatın 300 gram olan ekmeği aynı fiyattan 250 gram olarak satılacağı bildirildi.

Ekmeğe Zam

Ekmeğe Zam

Tebliğle tuz oranı azaltılırken kepek oranı arttırıldı. Gramajı düşen ekmek yine aynı fiyattan satılacak. Bazı kesimler tarafından ekmeğe gizli zam uygulandığı ve vatandaşın ekmeğe zam olmayacak denilerek gözü boyandığı iddiaları söz konusu. Nitekim iddialara hak verilmeyecek gibi değil. Ekmekte fiyat artışı veya zam olmadığı kilogram fiyatı olan 2,85 TL den satılmaya devam edeceği söyleniyor. Ancak, bu gramajı azaltarak mümkün oluyor. Yani önceden 300 grama ekmeğe verdiğiniz ücreti artık 250 gram ekmeğe vericeksiniz.

Halil İbrahim Balcı, ekmeğin fiyatında kesinlikle bir değişme yoktur. 2,85 TL olan kilogram fiyatı aynen geçerlidir. Sadece gramajında eksilme olacağını söyleyen Balcı fiyatların yükselmeyeceğini gramaj düştüğü için ekmek fiyatlarınında düşeceğini açıkladı.

Yeni yapılan düzenleme sonucu ekmeğin tuz oranı azaltılırken, kepek oranı arttırılacak. Gramajı düşen ekmek artık daha az tuzlu ve daha fazla kepekli olarak satışa sunulacak.

Sonuç olarak 2012 yılında ekmek zamlanmazken, tuz oranı 1,75 den 1,5’e düşürülmüş kepek oranı ise arttırılmış ve gramajıda 300 gram’dan 250 gram’a kadar düşürülmüştür. Ekmek zammı olmazken gramajı düşen ekmeğe gizli zam olarak tabir edilen fiyat artışı uygulanmıştır.

Sponsorlu Baglantılar

REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
İvana Sert Fotoğrafları
REKLAMLAR
GALERİ
Eva Mendes Yeni Fotoğrafları
Yaşam Stilli Resimler Masaüstü Fotoğrafları
Yaşamdan Masaüstü Dekstop Fotoğrafları
Doğa Manzara Fotoğrafları 2016
REKLAMLAR
POPÜLER HABERLER