25 Bin Kişi İşsiz Kalacak! HSBC Kapanıyor!

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Avrupa’nın en büyük bankası HSBC, yaklaşık 50 bin kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. Şirketin internet sitesinde yer alan açıklamada, kârlardaki düşüşü durdurmak için maliyetlerde kısıtlamaya gidileceği ve ilk etapta 2017’ye kadar 25 bin kişinin işine son verileceği belirtildi.

İŞTEN ÇIKARILACAK 25 BİN KİŞİ TÜRKİYE’DEN

Banka, işten çıkarmaların 25 binini Türkiye ve Brezilya’da, 8 binini İngiltere’de, 17 binini ise dünyanın geri kalanında yapacak.

MALİYETİ DÜŞÜRME PLANI OLDUKÇA GÜÇ

Tüm dünyada yaklaşık 266 bin çalışan bulunan şirketin, maliyetleri düşürme planının güçlükleri dikkat çekiyor.

“KARMAŞIK BİR YAPIYA SAHİP”

Uzmanlar: “HSBC faaliyetleri hâlâ çok yüksek maliyetle devam ediyor. Maliyetlerin söz verilen seviyeye çekilmesi için harekete geçildi. Bu noktada birçok soru karşımıza çıkıyor. Belki de banka yönetilemeyecek kadar büyük ve küçük bankaların seviyesine, döndürülemeyecek kadar karmaşık bir yapıya sahip.” yönünde görüş açıklıyor.

hsbc-kapaniyor

HEDEF 4.5-5 MİLYAR DOLAR TASARRUF

Brezilya ve Türkiye’deki işletmelerini satacağını açıklayan banka, 2017’ye kadar yıllık 4.5-5 milyar dolar maliyet tasarrufu hedefliyor.

ASYA’DAKİ YATIRIMLAR HIZ KAZANACAK

HSCB’nin özellikle Asya’daki yatırımlarına hız vererek, varlık yönetimi ve sigortacılık alanlarındaki faaliyetlerini yoğunlaştırması bekleniyor.

Sponsorlu Baglantılar