Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalıdır?

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

aclik-tokluk-kan-sekeri-nedirŞeker hastalığı günümüzde sayısı gittikçe artan ve binlerce kişinin şeker hastası olmasına rağmen henüz teşhis edilmemiş yada geçiştirilmiş olan bir hastalıktır. Açlık ve Tokluk kan şekeri ölçülerek gerekli değerler arasında olmaması durumunda şeker hastalığı olma olasılığı konuşulur. Kan şekeri kaç olmalıdır? Şeker hastası olanlar neler yemelidir? gibi sorulara sağlık makalemizde cevaplar arayacağız.

Açlık Kan Şekeri Nedir? Kaç Olmalıdır?

Açlık kan şekeri yemek yemeden önce ölçülen şeker değeridir. Açlık kan şekeri sabah saatlerinde yemek yemeden önce ölçülmelidir. 70 mg – 100 mg arasında olması durumunda açlık kan şekeri normaldir. Değerlerin biraz aşması önemsenmemekte ve günlük değişim sayılmakta. Ancak, aşırı uçlarda olması ve çok yüksek yada çok düşük olması şeker hastalığının belirtisidir. Örneğin; açlık kan şekeri 170 mg çıkan bir kişinin şeker hastası olduğunu söylemek için birkaç gün sonra açlık kan şekeri tekrar bakılmalıdır. Yine, aynı oranlara yakın olması durumunda şeker hastalığının belirtileride bulunuyorsa, şeker hastalığı var denilebilir.

Tokluk Kan Şekeri Nedir? Kaç Olmalıdır?

Tokluk kan şekeri yemekten yaklaşık 2 saat sonra ölçülen, tok karnına ölçülen şeker değeridir. Tokluk kan şekeri açlık kan şekeri kadar önemlidir. Değerin 140 mg ile 200 mg arasında olması gerekmektedir. Bu değerlerin üzerinde yada altında ise şeker hastalığı teşhisi konulmaktadır. Yine değerlerin çok az miktarda aşılmış olması önemsenmemekte ve günlük değişimler olarak görülmektedir.

Şeker Hastası Neler Yemelidir ve Neler Yememelidir?

Şeker hastaları kızartma, şekerli, yağlı yenilmemelidir. Abur cubur yenilmemeli ve ucuz süre aç kalınmamalıdır. Düzenli bir beslenme programı seçilmeli ve bu doğrultuda günde en az 3 öğün yenilmelidir. Sık sık ve az az yemek, aç kalmamak şeker hastalarının ani şeker yükselmemesi yada düşmemesi için çok önemlidir. Yumurta, Peynir, Izgara, Süt ve Süt ürünleri, Tavuk, et, balık, buldur, meyve ve sebze, Tam tahıllı ekmek, Kurubaklagiller ve Tahıllar yenilmelidir.

Sponsorlu Baglantılar