Alzheimer ve Kanser’den Önleyen Yiyecekler

   2018 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı bir yaşama devam etmeyi dileyenler için baharatlar kurtarıcı oluyor. Fakat birçok değişik bölgede fayda sağlayan baharatlar doğru kullanılmadığında sağlığa zarar verebilmektedir. Kronik hastalıkları bulunanların baharatları dikkatli tüketmesi gerektiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, günlük yaşantının içindeki baharatların faydaları ve kullanımını şu şekilde açıklamaktadır:

ZENCEFİL: Çay olarak içtiğinizde hamilelik bulantılarını ortadan kaldırmaktadır. Tedavisi sorunlu olan kanser şekillerinde doktora danışılarak içilen zencefil tümörün büyümesini baskılamaya yardım eder. Regl dönemi ağrılarını ortadan kaldırmaktadır. Solunum yolu problemlerinde, öksürük, grip ve soğuk algınlığını tedavi etmektedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Ancak kan basıncı ve şeker ile alakalı ilaç kullananlar için sorunlu olabileceği bilinmelidir.

ZERDEÇAL: Kolon, prostat, pankreas, meme kanserlerinde tedaviye ilave şekilde kullanılabilir, fakat öncesinde hekime danışmak iyi olacaktır. Artrit, pankreatit, enflamatuvar bağırsak sorunlarında ağrıyı azaltıcıdır. Safra taşına karşı doğal bir yöntemdir. Alzheimer gibi problemlerde de tercih edilebilmektedir. Kan basıncını düzenler, osteoporoza karşı korur. Pilav, makarna, et yemekleri, yumurta, çorba gibi yemeklere ilave edilebilmektedir.

KİMYON: Kan şekerini dengeleyen kimyon, cildi düzenler, siyah nokta, sivilce, yaşlılık kırışıklıklarının tedavisine yardımcıdır. Yüksek demir içeriği sebebiyle kansızlık tedavisinde oldukça etkili olan kimyon, astımla savaşır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Aşırı tüketimi karaciğer ve böbreklere zarar verebilen kimyonun hamilelik döneminde de düşüklere neden olabileceği için kullanılmaması önerilir.

KARANFİL: Ağız kokusu için de etkili olan karanfil, su ve çayda tüketildiğinde şişkinliğe iyi gelir. Bitkilerde çok nadir görülen omega-3 ve omega-6 barındırmasıyla dikkat çeken zencefil, soğuk algınlığı, öksürük gibi bağışıklık sistemi hastalıklarında da kullanılabilir. Siyah noktalar, sivilceler, cilt lekeleri için birebirdir. Baharat ve çay olarak tüketilmesi önerilen karanfil, yağ olarak tüketildiğinde yarardan çok zarara neden olan bir ürüne dönüşebilir. Mutlaka bir uzmana danışılarak kullanılması gereken karanfil yağı; direkt olarak içilmemeli, cilde sürülmemeli ve seyrelterek kullanılmalıdır. Çocukların kesinlikle kullanmaması gereken karanfil yağı mide ve bağırsakta dönüşü olmayan ciddi yan ektilere neden olup vücutta tahribat yaratabilir.

PUL BİBER: Yüksek miktarda C vitamini içerdiğinden doğal antibiyotik olarak tanınan pul biberin vücut için mucizevi bir besindir. Bağışıklık sistemi ve metabolizmayı güçlendiren pul biber antidepresan olarak kullanılabilir. İçerdiği bileşiklerle, besinlerin vitamin ve mineral emilimini artırır. Kanser hücrelerinin bastırılmasına yardımcı olur. Bazı ilaçlarla etkileşime girebileceği unutulmamalıdır.

KETEN TOHUMU: Omega 3 yağ asitleri ve diyet lifi açısından zengin olan keten tohumu sindirim sistemini ve bağırsakların sağlıklı çalışmasını destekler. Kan şekeri ve kolesterolün dengede kalmasına yardımcıdır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucu olan keten tohumu, meme ve prostat kanseri riskini düşürür. Suda bekletilip salatalarda kullanılabilir.

CHİA: Kan şekerini ve kolesterolü dengeler. Kanser riskini düşürür. Puding, sütlü yumurta gibi birçok tarifte kullanılabilir. Açlığı yatıştırır. Tansiyon hastaları uzmana danışarak kullanmalı.

Sponsorlu Baglantılar