Deniz Neden Mavidir?

  Eklenme Tarihi : 15:26 2014
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Denizi her zaman mavi, koyu mavi, yeşil vb. renklerde görürüz. Ancak, hiçbir zaman sebebini merak etmeyiz ve “deniz mavi olduğu için mavidir” diyerek kendimizde bir sebep belirtiriz. Bazılarımız ise eskilerden beri gelen “Gökyüzü mavi olduğu için denizde mavidir.” diyerek gökyüzündeki maviliğin denize yansıdığını düşünür. Ancak, buda denizin mavi olmasının sebebi değildir.

Denizin Mavi Olmasının Nedeni?

Denizin mavi olmasının sebebi güneşten gelen ışınlarla birlikte, karbondioksit, azot ve oksijen gibi minerallerin denizde de bulunmasıdır. Bununla birlikte denizin tuz oranı, dibinde bulunan yosun yada canlılar, kirlilik oranı vs.de denizin rengini etkilemektedir. Gökyüzüne baktığımızda oranında mavi olduğunu görürüz. Bunun sebebide denizde olduğu gibi güneş ışınları karbondioksit, azot ve oksijen gibi minerallerin gökyüzünde de bulunmasıdır.

Deniz Neden Mavi Görünür?

Güneşe ait beyaz ışınlar dünyaya vurmaktadır. Bu ışınları emen deniz ise diğer etkenlerin etki etmesi sonucu mavi rengi almaktadır. Deniz her zaman mavi renkte olmaz. Bazen yeşil, açık mavi, koyu mavi vb. tonlarda renkleride yansıtabilmektedir. İşte tam burda denizin tuz oranı, dibinde bulunan canlılar vb. etkenlerin denizin rengine etki etmesiyle oluşmaktadır. Kısacası denizin mavi olmasının sebebi bilindiği gibi gökyüzünün mavi olması değil, güneş ışını ve karbondioksit, azot ve oksijen gibi minerallerin etkisidir.

denizin mavi olmasının sebebi, deniz neden mavidir, deniz mavi renkte mi, deniz neden mavi olabilir, deniz gökyüzü mavi olmasının sebebi, deniz neden yeşil renktedir, deniz rengini nerden alır

Sponsorlu Baglantılar

REKLAMLAR
REKLAMLAR
GALERİ
Kaliteli Walpaper – Masaüstü Fotoğrafları
Masaüstü Fotoğrafları
Doğa Manzara Fotoğrafları
Desktop Best Masaüstü Fotoğrafları
REKLAMLAR
POPÜLER HABERLER
GAZETE MANŞETLERİ