Doğal Afetler Hakkında Kısa Bilgiler

   2018 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Gerek ülkemizde gerekse dünyada her geçen gün yeni bir doğal afet gerçekleşebilmektedir. Yıllardır devam eden bu doğal afetler için insan oğlu her geçen gün daha fazla tecrübe sahibi olabilmekte ve önlem alabilmektedir. Doğal afetler hakkında vereceğimiz kısa bilgiler sayesinde son yıllarda meydana gelen önemli doğal afetler hakkında bilgiler edinebilir ve gelecek yıllarda meydana gelme olasılığı olan doğal afetler hakkında da bilgiler edinebilirsiniz.

Doğal Afetlerle İlgili Kısa Bilgiler

Doğal afetlerle ilgili olarak verilebilecek ilgi bilginin doğal afetlerin ağırlıklı olarak meteorolojik afetlerden oluştuğu bilinmektedir. Doğal afetlerin çeşitleri her bölge ve ülkye göre farklılık gösterebilmektedir.

Akdenizde Meydana Gelen Doğal Afetler

Akdeniz ülkeleri zaman zaman birçok doğal afetle karşı karşıya kalmıştır. Bunlar arasında 1. ormansızlaşma ve deprem, sel ve taşkınlar 2. kuraklık, 3. heyelan Orman yangınları, donlar, dolu fırtınaları, çığlar bulunmaktadır. Ülkemizinde içinde bulunduğu Akdeniz ülkelerinde don, dolu, orman yangınları, sel, kuraklık gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Doğal afetler arasında Akdeniz en çok görülen afet sel olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra fırtına ve depremler 2. sırayı alan doğal afetlerdendir.

Asit Yağışarı Ölüme Neden Olabiliyor!

Atmosferde bulunan çevre kirletici maddeler havada taşınarak yağışlara yansır. Asit yağışlar olarak bilinen bu yağışlar kömür, egsozlardan çıkan gazlar gibi daha birçok zararlı maddeyi içerisinde barındırır. Özellikle kış aylarında asitik özellik gösteren yağışların arttığı görülmekte ve asitleşme ölümlere yol açmaktadır.

Dolu Yağışı

Su damlalarının ani hava değişimi ile kristalleşmesi sonucu dolu yağışı meydana gelebilmektedir. Dolu yağışları bazı bölgelerde oldukça büyük parçalar halinde yağmakta ve çevreye zarar verebilmektedir. Özellikle camı parçalayabilen büyüklükte dolu yağışlarıda görülmektedir. Doğal afetler arasında dolu yağışlarıda görülmektedir.

Don Olayı

Doğal afetler arasında gösterilen don olayı özellikle sebze ve meyve yetiştiriciliği için büyük zararlar doğurabilmektedir. Bitkilerin yaşamını engelleyen ve hava sıcaklığını aşırı düşmesi sonucu oluşan don olayı ülkemizde ed özellikle Doğu Anadolu ve İç Anadolu’da görülmektedir.

Fırtınalar

Şiddetli yağmur ve fırtınalar büyük doğal afetlerden biri olmakla birlikte halen günümüzde devam eden önemli afetler arasındadır. Çok çabuk ve ani şekilde gelişebilen fırtınalar, kasırga, hortum, kuvvetli rüzgar gibi önemli afetlere neden olabilmektedir. Küçük yada orta ölçekli fırtınalar bile insan yaşamını olumsuz etkileyebilmektedir.

Çığlar

Biriken karların oluşan yük sonucunda dik eğilimli alanlardan tehlikeli bir şekilde canlıları tehdit edecek düzeyde hızlıca kayarak oluşturduğu doğal afettir. Dünyada yaşan çığlarda meydana gelen can kayıpları oldukça fazla olduğu gibi çatılarda biriken karların meydana getirdiği çatı çökmeleri gibi sorunlarda yaşanabilmektedir.

Kuraklık ve Çölleşme

Özellikle küresel ısınmanın getirdiği iklim değişiklikleri kuraklık ve çölleşme neden olabilmektedir. Kuraklık sorunu bitkilerin yaşamını olumsuz etkilediğinden kurak bölgelerde hayat çok daha zor olmaktadır. Ülkemizde de kuraklığın ilerleyen yıllarda daha belirgin olarak kendini göstermesi uzman tahminleri arasında yer alıyor.

Sel

Önemli derece can ve mal kaybına neden olan sel felaketleri doğal afetler arasında en çok bilinen ve bugüne kadar en çok rastlanan afetler arasındadır. Çarpık kentleşmenin olduğu bölgelerde meydana gelen sel baskınlarında can ve mal kaybı çok daha fazla gerçekleşmektedir. Her yıl artmakta olan sel felaketleri önem verilmesi ve önlem alınması gereken bir doğal afettir.

Sponsorlu Baglantılar