Emeklilikte Yaş Şartına Formül – Erken Emeklilik

  Eklenme Tarihi : 09 Temmuz 2013 10:46
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

emeklilik-yas-sartina-formul-erken-emeklilikEmeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir öneri hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda emekli olmak isteyen ve primini tamamlamasına rağmen çıkarılan kanun nedeniye yaşa takılanlar için yeni bir formül hazırlanıyor. Emeklilik için yaşı bekleyenlere bu müjdeli haberi mali hesaplamalarında uygun görülmesi durumunda verilecek. firsthaber.net Eylül 2013’ye yürürlüğe girmesi beklenen yasa sayesinde artık emeklilikte yaşa takılanlarda emekli olabilecek.

SGK’ya primini ödeyip bitirdiği halde yaşı beklemek zorunda kalanlara emeklilik müjdesi. Erken emeklilik olarakta tanımlanabilecek bu emeklilik için henüz kesin karar çıkmadı. Emeklilikte yaşa takılanlar için hazırlanan bu formülün hesaplamalar sonrası kesinleşip kesinleşmeyeceği belirlenecek. Bakanlar kuruluna sunulması beklenen emeklilik formülünün yaş şartına takılan emekliler için sorunu ortadan kaldırması bekleniyor.

Erken emeklilik isteyen ve yaşa takıldığı için emekli olamayanlardan öncelikle emekliliğine 2 yıl ve daha süre kalanlar ele alınacak. Emekliliğine 2 yıl kalanlarda yüzde 7 ila yüzde 11 oranında maaş kesintisi yapılacak. 2 yıl erken emekli olmanın şartı bu olacak. Maliye bakanlığı tarafından görüşlerin alındığı erken emeklilik konusunda uygulamanın mali dengeyi bozmaması durumunda hayata geçirilmesi bekleniyor.

1999 yılında çıkarılan bir yasa ile o yıl sigortaya geçmiş olmasına rağmen bu durumdan herkes etkilenmişti. Emeklilik şartlarının değişitirilmesiyle birlikte kadınlar 38 yerine 58 yaşında, erkekler ise 43 yerine 60 yaşında emekli olabilecekti. Bu şartlar birçok kişiy mağdur etti ve emeklilik için yaşı beklemek zorunda kalanlar oldu. Prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş bekleme şartı olan buu kişilerin emekli olması için erken emeklilik yasası bekleniyor. firsthaber.net Geçtiğimiz aylarda böyle bir yasanın çıkarılabileceği gündeme gelmişti. Üstelik aynı formülle yapılacaktı. Ancak, bir anda vazgeçilmiş ve böyle bir uygulamanın mali yapıya zarar verebileceği, altında kalkılamaz bir durum olduğu söylenmişti. Ancak, hükümet tarafından tekrar gündeme getirilen emeklilikte yaş şartıyla ilgili formülün kesinleşip kesinleşmeyeceğini ise eylül ayına kadar görebileceğiz.

Sponsorlu Baglantılar

REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
Evrim Akın Fotoğrafları
REKLAMLAR
GALERİ
HD Araba Resimleri
Whatsapp Fotoğrafları
Photoshop Fotoğrafları 2015
Full HD Duvar Kağıtları
REKLAMLAR
POPÜLER HABERLER
GAZETE MANŞETLERİ