Emniyette Terfi ve Atama için Yapılan Sınav İptal Edildi

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Danıştay 16. Dairesi, güvenlik görevlilerinin tayin ve terfisinde düzenleyen yönetmeliğin üç maddesini ve rütbe terfi sözlü sınavlarının yürütmesini durdurması kararı emniyette tayin ve terfilerde deprem tesiri yarattı. Danıştay sonucundan sonrasında bu yıl sınava giren 3 bin 500 komiser desteksı, komiser, amir, 2. Ve 3. Sınıf güvenlik müdürleri ve emniyet müdür desteklarının sınavları iptal edildi. Güvenlik Genel Müdürlüğü de yeni yönetmelik için çalışmalara başladı.

DANIŞTAY DURDURDU

Danıştay, güvenlik Hizmetleri sınıfı Personel rütbe Terfileri ve Değerlendirme Kurullarının Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik’teki, “Sözlü sınavda
başarılı sayılmak için 50 puan şartı”, “yazılı sınava giren adaylar” ve “sözlü imtihan komisyonları üst rütbeye terfi edecek çalışanı” ibareleri yönünden “Telafisi güç ve imkansız zarar doğurma ihtimali” nedeniyle hukuka aykırı bularak yürütmelerini durdurdu. Danıştay’ın kararı, güvenlik teşkilatındaki terfi ve atamalarda sorunya niçin oldu.

3 BİN 500 KİŞİNİN SINAVI İPTAL OLDU

Danıştay kararından sonra bu yıl terfi imtihanına giren 3 bin 500 komiser yardımcısı, komiser, amir, 2. Ve 3. Derslik güvenlik müdürleri, emniyet müdür yardımcılarının sınavları iptal edildi. Bu durum bir yazı ile sınava girenlere bildirildi. Sorunyı aşmak için çalışma başlatan EGM, Danıştay’ın öne sürdüğü hukuki gerekçeleri de gözönüne alarak yeni yönetmelik çıkartacak. Terfi ve atamaların 2015 tarihinden öncesi şeklinde yine kurul sonucuyla yapılmasının değerlendirildiği öğrenildi. Güvenlik Hizmetleri derslikı Personel rütbe Terfileri ve Değerlendirme Kurullarının Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin değiştirilmesinin arkasından yine terfi ve atamaların yapılacağı belirtildi.

emniyet-teskilatinda-deprem_x_8315976_5450_z1[1]

2015 YILI TARTIŞMALI HALE GELDİ

Danıştay’ın kararından sonra bu yılki terfi ve belirleme sınavları iptal edilirken, 2015 yılında Danıştay’ın iptal ettiği yönetmeliğe bakılırsa meydana getirilen terfi ve atamalar ise tartışmalı hale geldi. Yürütmesi durdurulan yönetmeliğe göre 2015 senesinde 2 bin 980 komiser desteksı, komiser, amir, 2. Ve 3. Sınıf güvenlik müdürlerinin terfi ve ataması yapılmıştı.

YÖNETMELİK TORPİL İDDİALARINI GÜNDEME GETİRMİŞTİ

17/25 Aralık sualşturmalarının ardından başlatılan “paralel yapı” soruşturmaları kapsamında emniytete köklü değişikliğe gidilmişti. Meydana getirilen değişikliklerden biri de emniyet Hizmetleri sınıfı Personel rütbe Terfileri ve Değerlendirme Kurullarının Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik oldu. 10 Mayıs 2015’te çıkartılan ve yazılı ve sözlü imtihan komisyonunun güvenlik genel müdürünce belirlenmesi nedeniyle büyük münakaşa yaratan yönetmelikle aralarında il emniyet müdür yardımcıları, emniyet müdür ve amirlerinin de bulunmuş olduğu atamalar yapılmıştı.

Sponsorlu Baglantılar

REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
İvana Sert Fotoğrafları
REKLAMLAR
GALERİ
Eva Mendes Yeni Fotoğrafları
Yaşam Stilli Resimler Masaüstü Fotoğrafları
Yaşamdan Masaüstü Dekstop Fotoğrafları
Doğa Manzara Fotoğrafları 2016
REKLAMLAR
POPÜLER HABERLER