Gömlekli Karga Türkiye’de İlk Kez Sakarya’da Görüldü!

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı lisansüstü öğrencisi Tuba Tüfekçi’nin tez çalışması ile Türkiye kuş türü listesine yeni bir kayıt daha eklendi. ‘Gömlekli karga’nın ilk kez Türkiye’de Sakarya’da görüldüğü bildirildi.

Sakarya Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, Sakarya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı lisansüstü öğrencisi Tuba Tüfekçi’nin, Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Uzun danışmanlığında yürüttüğü yüksek lisans tez çalışmasının, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Biyolojik Çeşitlilik Dairesi Başkanlığı’nın ‘Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi’ kapsamında yapıldığı belirtildi.

GÖMLEKLİ KARGALAR İZLENMEYE ALINDI

Çalışmada ‘Sakarya İlinin Karasal ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme İşi Projesi’ çerçevesinde gömlekli karga olarak adlandırılan Corvus Albus’un Türkiye’de ilk kez Sakarya’da görüldüğüne dikkat çekildi. 2 tane oldukları görülen ‘gömlekli karga’lar izlenmeye alındı.

turkiye-de-ilk-kez-goruldu_x_9023876_6759_z71

“BİYOEKOLOJİK BİR DURUMDAN KAYNAKLANABİLİR”

Doç. Dr. Ali Uzun, Sakarya’da görülen kuşun gömlekli karga olarak adlandırılan bir tür olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Kargagiller familyasına ait bir tür. Bu tür Türkiye’de ilk kez kaydedildi. Türün yayılış alanı Afrika kıtasının güney yarısı ve bu bölge için yerli bir tür. Bunun dışında Portekiz, İspanya ve Yemen’den de kayıt var. Türün en yoğun yaşadığı bölge Güney Afrika ve Madagaskar. Gömlekli karganın neden Türkiye’de olduğu, buraya nasıl geldiği ve Türkiye’de başka yerlerde olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ancak tür izlenmeye alındı. Kuşlar göçmen olmasa bile uçma yetenekleri sayesinde kolayca bölge, hatta kıta değiştirebiliyorlar.

SIK SIK YAŞANIYOR

Düzenli göç edenlerde daha sık rastlansa da göç etmeyenlerde böyle sürprizler yapabiliyor ve yayılış alanının dışına çıkabiliyor. Göç yolunu kaybetmeye bağlı olarak gelişen bu tür sürprizlere, insan eliyle serbest bırakmalar da eklenince, bu tür durumlar sık yaşanır hale gelmeye başladı.

Sponsorlu Baglantılar