Hakkari Havaalanı Neden Kapatıldı?

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Seçimler öncesi görkemli törenle geçtiğimiz 26 Mayıs’ta hizmete açılan Hakkâri Selahaddin Eyyubi Havalimanı’yla ilgili şok gerçek ortaya çıktı. Seçim öncesi İstanbul ve Ankara’dan günde 3 sefer yapan Türk Hava Yolları (THY), terör olaylarını gerekçe göstererek 10 gün önce Hakkâri seferlerini durdurdu.

ERDOĞAN İLE DAVUTOĞLU AÇMIŞTI

Havalimanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, bakanlar ve THY yetkilerinin katılımıyla görkemli bir törenle hizmete girmişti. Törende halaylar çekilmiş hatta ilk seferde uçak içerisinde dahi halayla kutlamalar yapılmıştı. Davutoğlu da havalimanın adının Selahaddin Eyyubi olacağını açılışta duyurmuştu. Ancak şimdi seferler durdu.

‘HALKA OY CEZASI’

Hakkâri Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı İrfan Sarih, seçimde beklenen oy çıkmayınca bölge halkının bu şekilde cezalandırıldığını öne sürdü. Sarih, “Havalimanı kaderine terk edilmiş şekilde bekliyor. Kaymakamlık ve valilikten açıklama yok. Ama bize ulaşan bilgilere göre seferler güvenlik gerekçesi ile durduruldu. THY, bölgedeki PKK eylemlerini gerekçe gösteriyor. Madem sefer yapmayacaktınız neden açtınız? Seçim ayarlı proje olduğu için seçim bittiğinde proje rafa kaldırıldı. Oylarda istenileni alamayınca bizi cezalan-dırmak istediler” şeklinde konuştu.

halaylarla-acilan-hakkari-havaalani-10-gun-once

‘BİLET BULAMIYORDUK’

Seferler durmadan önce bilet bulmakta zorlandıklarını ifade eden Sarih, “Yaklaşık 10 gün önce seferler durdu. Oysaki havalimanına çok rağbet vardı. En son Ankara’ya uçtum ve uçaklar full çekiyordu. Her şey yolunda gidiyordu. İran’dan Urumiye kentinden bölgeye ciddi talepler vardı. Yerel ve turistik anlamında yoğun bir trafik vardı. Fakat bir anda seferler durdu” ifadelerini kullandı.

TİCARİ KAYIPLAR BAŞLADI

Hakkâri Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Servet Taş, havalimanının ticaret için yoğun şekilde kullanılmaya başlandığını söyledi. Taş şöyle devam etti: “İran’a sınır bölge olduğu için ekonomik dinamikler tam harekete geçmeye başlamıştı. İran’dan gelen turistler bölgeye ciddi katkı sağlıyordu. Şu anda ilişkiler kesildi. Bu ulaşım kesildiği için de ticari kayıplar başladı.”

BAĞDAT’A BiLE SEFER VAR

Hava İş Sendikası Genel Başkanlığı’nı 25 yıl yapan ve geçtiğimiz yıl görevinden ayrılan Atalay Erçin ise ortada savaş durumun olmadığını söyledi. Hükümetin tek taraflı politikalarından dolayı uçuşların durmaması gerektiğini ifade eden Erçin, “THY’nin savaş bölgesi olan Bağdat’a uçuşları var. Ama Hakkâri’ye yok. Neden böyle bir karar aldığını anlayamadık” dedi.

THY: OLAYLAR NEDENİYLE İPTAL

THY yetkilileri, güvenlik gerekçesiyle hava sahası kapalılığı olduğunu açıkladı. THY müşteri hizmetleri de uçuşların terör olayları nedeniyle iptal edildiğini ifade etti. Sistemde 1 Eylül’e kadar uçuşlar ‘dolu’ gözüküyor. 1 Eylül’den sonra bilet alımı açık ancak müşteri temsilcisi “Yaşanan olaylardan dolayı Yüksekova uçuşları çok kez iptal oldu. Sistem üzerinden 1 Eylül’de bilet alsanız dahi uçuşunuz iptal edilme riski bulunuyor” diye uyarıyor.

Sponsorlu Baglantılar

REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
İvana Sert Fotoğrafları
REKLAMLAR
GALERİ
Eva Mendes Yeni Fotoğrafları
Yaşam Stilli Resimler Masaüstü Fotoğrafları
Yaşamdan Masaüstü Dekstop Fotoğrafları
Doğa Manzara Fotoğrafları 2016
REKLAMLAR
POPÜLER HABERLER