PYD’ye Silah Sevkiyatını Ruslar Mı Yapıyor?

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, çağrıldığı Türkiye Dışişleri’nde Suriye Kürtlerine silah sevkiyatı ile ilgili konunun gündeme gelmediğini söyledi. Rus Büyükelçi, Suriye ve Irak’ta gerçekleştirdikleri operasyonları o ülke yönetimleri ile mutabık kalarak yaptıklarını ve Suriye Kürtlerine hiç bir şekilde silah sevkiyatı yapmadıklarını belirtti. Karlov, PKK’yı terör örgütü olarak tanımadıklarını, bunun yanında da PKK ile temaslarının bulunmadığını da açıkladı.

“SİLAH SEVKİYATI GÜNDEME GELMEDİ”

Ria Novosti’ye konuşan Karlov, Rusya’nın Suriye operasyonu bağlamında Rus-Türk ilişkilerine değindi. Kendisinin Türkiye Dışişleri’ne çağrılması ve söz konusu silah sevkiyatı ile ilgili konuların ele alınıp alınmadığına ilişkin soruları yanıtlayan Rus Büyükelçi, “Bir kaç gün önce beni Türkiye Dışişleri’ne davet ettiler. Biz ikili ilişkiler ile ilgili çok fazla konuyu ele aldık. Bunların arasında Suriye Kürtleri konusu da vardı. Türk Dışişleri’ndeki meslektaşım bizim Suriye Kürtleri Demokrat Birliği partisi PYD ile ilişkilerimiz konusunda endişelerini dile getirdi. Ki onlara göre bu parti Türkiye’de yasaklı PKK ile bağlantısı bulunan bir kurum. Ben yanıt olarak şunu söyledim: Rusya’nın uluslararası temasları hiç bir zaman herhangi bir ülkenin çıkarlarını hedef almıyor ve hiç bir şekilde de Türkiye’nin çıkarlarını tehdit etmiyor. Görüşmede Rusya’nın PYD’ye silah sevkiyatı konusuna değinilmedi. Çünkü biz Suriye Kürtlerine hiç bir silah sevkiyatı yapmıyoruz. Konu sadece onlar ile siyasi temaslarımızla ilgili.” dedi.

rus-buyukelci-turkiye-disisleri-nde-pyd-ye-si-7789102_x_o[1]

Irak Kürtlerine silah sevkiyatı yaptıklarını söyleyen Rus Büyükelçi Karlov, “Bunu merkez Irak yönetiminin isteği ve rızası üzerine yaptık. Suriye ve Irak’taki çalışmalarımız o ülkelerin hükümetleri ile mutabık kılınarak yapılıyor.” şeklinde konuştu.

RUSYA, PKK’YI TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMÜYOR

PKK’yı terör örgütü olarak tanımadıklarına işaret eden Karlov, “Türkiye Dışişleri’nde görüşmemde şunu ifade ettim: Türkiye’nin uluslararası terörizm sorunları ile ilgili endişelerini anlıyoruz. Özellikle geçenlerde Ankara terör saldırısından sonra. Fakat PKK ve PYD ne Rusya ne de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak tanınmamakta. Biz Suriye Kürtleri temsilcileri ile görüştük. Çünkü Suriye muhalefetinin diğer kanat temsilcileri ile de görüşüyoruz. PKK ile temaslarımız yok. PYD’ye gelince ise Batı’da Suriye muhalefeti ile temaslarımızın bulunmasını istiyor. Moskova’da PYD Başkanı Salih Müslim dahil söz konusu muhalefetin liderlerin katılımıyla 2 toplantı yaptık.” dedi.

TÜRKİYE PYD KONUSUNDA UYARMIŞTI

Hatırlanacağı üzere 3 gün önce Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı. Ankara’daki resmi kaynaklardan gelen bilgililere göre Karlov’a, PYD’ye silah yardımları konusunda Türkiye’nin hassasiyetleri aktarılmış ve gerekli uyarılarda bulunulmuştu.

Sponsorlu Baglantılar