Teknolojik Gelişmelerin İnsan Hayatındaki Yeri

   2018 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Teknolojik Gelişmelerin İnsan Hayatındaki Yeri
Zaman içerisinde teknoloji insan hayatında önemli bir yer aldı. Özellikle çağımızda teknolojinin insan hayatında olumlu ve olumsuz olmak üzere birçok etkisi bulunmaktadır. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi insan yaşamınada her geçen gün daha fazla yer almasına neden oluyor. Günümüzde cep telefonu, bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aletlerin neredeyse tüm gün kullanıldığını düşündüğümüzde teknolojinin gerçekten hayatımıza fazlasıyla dahil olduğunu söylemek mümkün.
Teknoloji birçok alanda ilerleme kaydetti. İnsanoğlu teknolojiden faydalandığı kadar zararlarınıda görmektedir. Teknolojinin en çok zarara neden olduğu kısım ise iletişim üzerine oldu. Özellikle bilgisayar ve internet kullanımında zarar gören insan sayısı her geçen gün artıyor. Bilgisayar oyunu düşkünleri olan genç nesil zamanla a-sosyal bir yaşam sürerek sivil hayatta yeterli iletişim tekniklerine sahip olamıyor. Gelişim çağında olan ergenlik yaşındaki birçok gençte bu önemli yaşlarını bilgisayar karşısında oyun oynayarak geçirdiğinde içine kapanık bir birey olarak yetişebiliyor ve sosyal hayata adapte olmakta zorluk çekiyor.
teknolojik-gelismelerin-insan-hayatindaki-onemi

Teknolojik Gelişmelerin Önemi

Teknolojik gelişmelerin en büyük icatlarından biri olan internetin faydası oldukça fazla. Dünyanın bir ucundan başka ucuna iletişim sağlamak, görüntülü görüşme yapmak, kredi kartı ile hızlı alışveriş yapmak mümkün. Fakat, bunun yanı sıra olumsuz yanlarıda bulunmaktadır. İnternet gelişmeye başladığı tarihlerden bu yana ortaya çıkan sosyal ağlarda kurulan arkadaşlıklar sorun yaratmaya başladı. Günümüzde birçok kaçırılma, cinayet, dolandırılma vb. haberleri internet aracılığıyla tanıştıkları kişilerden zarar gördüklerini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra internet sitelerinde paylaşılan bilgiler diğer kullanıcılar tarafından görüntülenebilmektedir. Kişisel bilgilerini internette paylaşan bir kişi ilerleyen zamanlarda bu konuda sorun yaşayabilmektedir.
Teknolojinin en büyük güzelliği insan hayatını kolaylaştırmasıdır. Bugün baktığımızda çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi vb. cihazlar sayesinde hayatımızda çeşitli kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu teknolojik aletler olmadığını düşündüğümüzde gerçekten pekçok zor işi onlar sayesinde hallettiğimizi aklınıza getirebilirsiniz. Buna karşın teknolojik aletlerin insanları tembelleştirdiği görülmüştür. Televizyon ve bilgisayar karşısında zaman harcayanların hızla kilo alarak romatizma, kireçlenme ve bel ağrıları gibi sağlık sorunlarını yaşadıkları görülmektedir.
teknolojik-gelismelerin-insan-hayatindaki-yeri
Teknolojik aletler en çok üretimde insanlara fayda sağlamaktadır. Hasat zamanı geldiğinde toplanması gereken sebze, meyve ve diğer tüm ürünlerin kolaylıkla toplanması, işlenmesi ve satılmasını sağlayan yine teknolojik aletlerdir. Teknolojinin faydalarını üretim açısından düşündüğümüzde gerçekten hayatımızda önemli bir yere sahip olduğunun farkına varabilirsiniz.
En önemli teknolojik gelişmeler arasında yer alan ulaşım ise günümüzde gelişmeye devam ediyor. Şehirler ve ülkeler arası mesafeler daha kısa sürede ve daha konforlu şekilde tamamlanabiliyor. Tıp alanında mucize niteliğindeki buluşlarda hiçe sayılmayacak derecede önemlidir. Özellikle lazer teknolojisinden yararlanılarak yapılan tedavi şekilleri son zamanların zirvesinde yer alıyor.

Sponsorlu Baglantılar