Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

  Eklenme Tarihi : 23 Mart 2014 15:14
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Teknoloji gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer almaya devam ediyor. Teknolojinin insan hayatına olumlu ve olumsuz etkileri olabilmektedir. Teknolojik gelişmelere kimse kayıtsız kalamaz. Özellikle insan hayatını kolaylaştıran, düzene koyan, gelişmemize katkıda bulunan teknolojik gelişmeleri görmezden gelmek doğru olmayacaktır. Genel bir söylem vardır. Teknoloji doğru kullanıldığında yararlı olabilirken, yanlış ve kötüye kullanımda zararlı olabilmektedir. Burda da yine insan faktörünün teknolojinin olumlu ve olumsuz yanlarında etkin olduğunu söylemek mümkün.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte savaş alanında birçok gelişmeler yaşandı. Fakat, bu gelişmeler insan hayatını olumsu etkileyebilen gelişmeler. Bunların başında atom bombaları ve nükleer silahlar gelmektedir. Ülkeler arası hatta gruplar arası yaşanan sorunların teknolojinin bu derece olumsuz kullanılarak çözülmeye çalışılması insan hayatına zarar vermektedir. Günümüzde halen şehir merkezlerinde patlatılan sahipsiz bombalar birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

Cep telefonu ilk aşamada düşünüldüğün yararlı bir teknolojik cihaz. İletişimi kolaylaştıran cep telefonları olmadan bugün yaşamak mümkün değilmiş gibi gelebiliyor. Fakat, cep telefonlarının yaydığı radyasyon ve olumsuz manyetik enerjiler, yapılan baz istasyonlarının insan hayatına zarar verdiğini söylemek mümkün.

Bilgisayar teknolojik cihazlar arasında en yararlı olanlardandır. Fakat, teknolojinin zararlarından biride bilgisayar karşısında saatlerce kalan çocuklara olmaktadır. Bel fıtığı, göz problemleri, sinirsel sorunlar, asosyal yaşam gibi birçok zararı bulunmaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Fast Food adı verilen hızlı üretilen yiyecekler lezzetli olmasına karşın insan sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.

Bilgisayar, cep telefonu yada diğer tüm cihazlarda yapılan sohbetlerde kullanılan kısaltmalar ve terimler Türkçe’mize olumsuz yansımaktadır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte fabrika çalışanlarının bir çoğu malesef işsiz kalmıştır. Bunun yanında birçok meslek çalışanların işi seri üretim nedeniyle son bulmuştur. Artık üretim teknoloji  ile daha hızlı ve kolay hale geldiğinden insana olan ihtiyaç azaldığı için işsizlik çoğalmıştır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte teknolojik cihazların küresel ısınmaya neden olduğu söylenmektedir.

teknolojinin-insan-hayatindaki-olumlu-ve-olumsuz-yonleri-nelerdir

Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Teknolojinin insan hayatına olumlu ve olumsuz etkilerinin olduğunu daha önceden belirtmiştik. Teknolojinin bir takım zararları olduğu gibi büyük yararlarıda bulunmaktadır. Bunların başında üretim sistemlerindeki gelişmeler gelmektedir. 20 yıl önce bulunamayan yiyecek, içecek ve giyecekler bugün çok uygun fiyatlarda üretilebilmektedir. Bu sayede tüm insanlık ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Yıllar önce savunma sanayinin gelişmediği dönemlerde insanoğlu kendini savunmakta zorlanmış ve büyük kayıplar vermiştir. Fakat, günümüzde askeri teçhizatların gelişmesi, savunma sanayinde yapılan yenilikler insan hayatına olumlu yansıyan etkilerdendir.

İnsan hayatı daha konforlu bir hale gelmiştir. Çamaşır makinesi, Bulaşık makinesi, su ısıtıcılar vb. teknolojik cihazlar sayesinde özellikle ev hanımlarının hayatı daha kolay ve konforlu hale gelmiştir.

İletişim kolay hale gelmiştir. Cep Telefonu, Bilgisayar gibi daha birçok teknolojik alet sayesinde dünyanın bir ucundan diğer ucuna iletişim sağlamak hem kolay hemde hızlı bir hale gelmiştir. Bu sayede insanlar işlerini halletmek için günler hatta haftalarca beklemek zorunda kalmamıştır.

Tıp ve Sağlık alanında birçok gelişmeler kaydedildi. Birçok hastalık teknoloji sayesinde daha hızlı teşhis edilebilmekte ve çözümler üretilebilmektedir.

Nitekim teknolojinin en büyük yararlarından biride ulaşım alanında gerçekleşmiştir. Hava ulaşımının yanı sıra, hızlı tren, gemi vb. tüm ulaşım araçları teknolojik gelişmelerin bir sonucudur.

Sponsorlu Baglantılar
REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
Jessie J Fotoğrafları
REKLAMLAR
GALERİ
Full HD Duvar Kağıtları
Genç Kızlar için Full HD Arkaplanları
Gonca Vuslateri Kimdir? Fotoğrafları
En Yeni Kristen Stewart Fotoğrafları
REKLAMLAR
POPÜLER HABERLER
GAZETE MANŞETLERİ