Üniversitenin Özel Ürettiği Ceviz Fidanları Randevuyla Satılıyor

   2017 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde 17 yıllık ıslah çalışmalarının ardından üretilen dünyanın “en iri” ceviz türlerinden “Sütyemez1” ve Türkiye’nin “tek kırmızı renkli” “KSÜ” cinsi ceviz fidanlarının satışı, tüketicinin ilgisi nedeniyle randevuyla yapılıyor.

17 YILLIK ÇALIŞMA

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Sütyemez tarafından üniversitenin bahçelerinde 17 yıl önce başlatılan ıslah çalışmaları, “Sütyemez1” ve “KSÜ” cinsleri özelinde büyük oranda tamamlandı. 5 ceviz büyüklüğündeki “Sütyemez1” ve iç kabuğu kırmızı olan “KSÜ” cinsi cevizler, görselliği ve rengiyle tüketicinin dikkatini çekiyor.

Deneme üretimlerinin ardından ceviz fidanlarının üniversitede yapılan satışı, vatandaşların ilgisinin çok fazla olması nedeniyle randevu sistemiyle yapılıyor.

Ziraat Fakültesinde ceviz ıslah çalışmaları gerçekleştirildiğini söyleyen Doç. Dr. Mehmet Sütyemez, hedeflerinin daha verimli ve kaliteli çeşitler elde etmek olduğunu dile getirdi.

turk-bilim-adami-17-yil-ugrasti-cok-ozel-bir_x_8931014_7082_z51

AĞIR VE İRİ

Sütyemez, ıslah çalışmaları neticesinde dünyadaki tüm ıslahçıların kullandığı ceviz skalası konumundaki “The International Union for the Protection of New Varieties of Plants’e (UPOV)” (Yeni Türlerin Korunması İçin Uluslararası Birlik) göre çalışma yürüttüklerini vurguladı.

Doç. Dr. Sütyemez, ıslah çalışmalarında önemli sonuçlar elde edildiğine işaret ederek, “Sütyemez1 çeşidi hem milli hem de dünyanın kabul ettiği en ağır ve en iri cevizi olarak yer almaktadır. Türkiye’de kırmızı ceviz ıslah eden kurum da yine üniversitemizdir. Tüketicilerin ilgisini çekecek kırmızı renkli cevizi de ürettik.” dedi.

Tüketicilerin her meyvede belirli kriterlere dikkat ettiğini belirten Sütyemez, cevizde de iriliğin önemli kriterlerden biri olduğunu kaydetti.

Sponsorlu Baglantılar

REKLAMLAR
GÜZELLER GALERİSİ
Jessie J Fotoğrafları
REKLAMLAR
GALERİ
Yaşam Stilli Resimler Masaüstü Fotoğrafları
Yaşamdan Masaüstü Dekstop Fotoğrafları
Doğa Manzara Fotoğrafları 2016
Karışık Masaüstü Fotoğrafları
REKLAMLAR
POPÜLER HABERLER
GAZETE MANŞETLERİ