Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi Yorumu

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu Gelecek Partisi’yle Türkiy siyasetine dönmesi ve eski bakan Ali Babacan’ın önderliğindeki yeni partinin ise 2020 Ocak itibariyle kurulması bekleniyor. Tüm bu siyasi gelişmelerin ardından herkesin merakı bu partilerin Türkiye siyasetine etkileriyle ilgili. MAK Danışmanlık, Gezici Araştırma, Avrasya Araştırma ve GENAR Araştırma yöneticileri Ahmet Davutoğlu Gelecek Partisi ve Ali Babacan’ın kuracağı yeni partisiyle ilgili kritik değerlendirmelerde bulundular.
Gazete Duvar’ın haberine göre; kamuoyunun nabzını yakından tutan anket şirketlerinin yöneticileri Davutoğlu önderliğinde kurulan yeni partiye dair ilk değerlendirmelerini yaptı. AK Parti’den kopan iki ismin Türkiye siyasetinde yaratacağı olası değişime dair görüşlerine aktaran araştırma şirketleri kurulacak partilerin alacağı oya ilişkin tahminlerde de bulundu. Yeni partilerin siyasete olası etkisiyle ilgili dikkat çekici yorumlardan biri Avrasya Araştırma’dan Kemal Özkiraz’dan geldi: “Ahmet Davutoğlu sallar, dökülenleri Ali Babacan ekibi toplar.”

“KÜRT SEMBOLİK İSİMLER SINIRLI SAYIDA”
Eski başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde 154 kurucu üyeyle yola çıkan Gelecek Partisi, çınar yaprağı ve yeşil rengin ağırlıklı olduğu bir amblemle seçmenlerin karşısına çıktı. Partinin kurucular kuruluna ilişkin, “Fena olmayan bir liste” yorumunu yapan MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, kurucular kuruluna ilişkin, “Karadenizli isim sayısını az buldum. Daha fazla Alevi olmasını beklerdim. Kürt sembolik isimler de sınırlıydı” yorumunu yaptı.
AK Parti’de il başkanlığı ya da milletvekilliği yapmış siyasetçilerin ağırlıklı olduğu bir fotoğrafla karşılaşıldığını ifade eden Kulat, “Bu isimler genellikle haklarında şaibe olan isimler değiller. AK Parti’nin son dönemde çok fazla ithama muhatap olduğu yolsuzluk, hırsızlık gibi sorunları olan isimler değiller. Daha saf kalmış isimler olarak gördüm” dedi.

“AK PARTİ’NİN İKİ TANE ALTERNATİFİ VAR”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son iki seçimde yüzde 51.6 ve 52.4 oy aldığını hatırlatan Kulat, yeni kurulan partilerin en az yüzde 2.4 oy alacaklarını ve belirleyici konuma gelebileceklerini söyledi. “Yeni kurulan siyasi partilerin AK Parti’ye az ya da çok zararı olacak” diyen Kulat, bu partilerin siyasete olası etkilerine dair şunları kaydetti:
“AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayının seçilme şansı azalacak. Çünkü AK Parti, MHP dışında ittifak ortaklarına kapalı bir duruş sergiliyor. Bunun ötesinde seçim sürecinde insanların bir alternatifleri yoktu. En son yerel seçimde MHP’yi kısmi alternatif olarak gördüler. Milli Görüş çizgisindeki kişilerin de MHP’ye karşı bir ön yargıları söz konusu ama liberal AK Partililer MHP’ye kaydılar. Şimdi AK Parti’nin iki tane alternatifi var. Eğer AK Parti kendisini toparlayamazsa muhafazakâr AK Partililer önemli ölçüde Davutoğlu’nun yanında yer alırlar. Daha liberal insanlar ise Ali Babacan’a yönelebilirler. Babacan’a yönelme konusunda AK Parti dışında diğer partilerden de kopmaların olacağını düşünüyorum.”

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ