Kiracı Depozitoyu Banka Hesabına Yatıracak

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Kiracı artık depozitoyu ev sahibine vermeyecek. Kiracılar için iyi ev sahipleri için kötü haber. Yeni düzenlemede artık kiracılar ev sahiplerine verdikleri depozito bedeli olan ve evi kötü kullanmaları yada kiralarını ödememeleri durumunda ev sahiplerinin garantisi olarak tanımlanan depozitoyu elden vermeyecek. Depozito bedeli kira bedelinin 3 aylık tutarını geçemeyecek. Yani kiracı en fazla 3 aylık kira bedelini depozito olarak vermek zorunda kalacak. Bunuda ev sahibine ödemeyecek olup kiracı kendi adına bankaya yatıracak.

Ev Sahiplerine Kötü Haber

Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen Kira Hukuku Sempozyumu’nda yeni yasayla gelen ama pek bilinmeyen düzenlemelere dikkat çekildi. Yeni düzenlemeye göre; depozito 3 aylık kirayı geçmeyecek ve kiraya verene ödenmeyip kiracı adına bankaya yatırılacak. Dövizle ödenen kira 5 yılda bir yeniden belirlenebilecek. Kiracının ödemediği aidattan kiraya veren de sorumlu olacak.
kiraci-depozitoyu-banka-hesabina-yatiracak

Depozito Kiracı Adına Banka Hesabında Kalacak

Yeni yasayla birlikte gelen ve değişen düzenlemeler arasında kiracıdan alınan depozito bedelide etkilendi. Artık kiracılar ev sahiplerine elden depozito vermek zorunda kalmayacak. Bu tutarı banka hesaplarına yatırarak muhafaza edecekler. Depozito tutarı ise 3 aylık kirayı geçemeyecek olup bu oran 5 yılda bir yeniden düzenlenebilecek.
depozito-ust-siniri

Depozito Üst Sınırı Belirlendi

Doç. Dr. Murat Aydoğdu, yeni kanunun depozito alımına da yeni kriterler getirdiğine işaret ederek, depozitoya üst sınır konduğunu ve artık kiraya verene verilmeyeceğini belirtti. Aydoğdu, “Yeni kanunun 342’nci maddesiyle depozito 3 aylık kira bedeliyle sınırlandı. Üç aylık kiranın üzerinde depozito alınması böylece yasaklanmış oldu. Eğer kira, 6 aylık veya yıllık gibi daha uzun süreler için ödeniyorsa, aylık miktarı hesaplanarak depozito tespit edilecek. Pek bilinmeyen önemli bir başka değişiklik daha var. Kiracı depozitoyu kiraya verene vermeyecek, bankaya gidip kendi adına hesap açarak bu bedeli ilgili taşınmazın depozitosu olarak yatıracak, elde edilen faiz geliri de depozitoya eklenecek. Banka, kira sözleşmesinin sona ermesini takiben yasal sürede depozitoyu ya 2 tarafın rızasıyla iade edecek ya da icra takip sonucunu bekleyecek. Burada bankalara önemli sorumluluk düşüyor. Yasa böyle diyor ama kaç kişi bunu biliyor? Bankalar ve vatandaş böyle bir yasal düzenlemeden haberdar mı” dedi.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ