Koronavirüsü Yenip Evine Dönen Kadına Yüksek Fatura Çıkarıldı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Sağlık sisteminin pahalılığı nedeniyle sık sık eleştirilen ABD’deki hastane faturaları Kovid-19 salgını nedeniyle bir kez daha gündeme geldi. Koronavirüs tedavisi gören bir kadına yaklaşık 230 bin lira (35 bin dolar) fatura çıkarıldı.
ABD’de Kovid-19 teşhisi konulan ve daha sonrasında tedavi olan Danni Askini isimli bir kadın yaşadığı süreci Twitter hesabından paylaştı.
“ZATÜRRESİN” DEYİP EVE YOLLADILAR
Nefes darlığı, ateş, öksürük ve baş ağrısı gibi belirtileri olan Askini, ilk olarak Boston’da bir hastanenin acil servisine gittiğini ve burada kendisine “zatürre” olabileceği ve evine gidebileceğinin söylendiğini anlattı.
Belirtilerinin sürmesi ve kötüleşmesi üzerine iki kere daha hastaneye gittiğini ve son gidişinde kendisine Kovid-19 testi yapıldığını belirten Askini, testten 3 gün sonra aldığı sonuçlarda kendisinde virüse rastlandığını kaydetti.
35 BİN DOLAR FATURA ÇIKARILDI
Test ve tedavi sürecinde sağlık sigortası olmadığına ve o dönem Başkan Donald Trump’ın testlerin ücretsiz olmasını öngören yasayı onaylamadığına işaret eden Askini, “Daha sonra önüme 34 bin 927 dolarlık bir fatura geldi. Tam anlamıyla şok olmuştum. Çevremde kimsenin bu kadar parası yoktu.” ifadelerini kullandı.

DEVLET DESTEKLİ SAĞLIK SİGORTASINA BAŞVURDU
Virüsü atlattığını ancak yine de tedbiri elden bırakmadığını kaydeden Askini, söz konusu ücretin karşılanması için devlet destekli sağlık sigortasına (Medicaid) başvurduğunu ve bekleme sürecinde olduğunu aktardı. Sigorta kapsamına ve hastanelere göre faturalar değişiklik gösteriyor.
TRUMP, KORONAVİRÜS TESTİNİ ÜCRETSİZ HALE GETİRDİ
ABD’de Kovid-19 testleri, Trump’ın imzaladığı yasa tasarısının ardından ücretsiz hale getirildi. Ancak yine de ilk muayene ve tedavi süreci için hastalara çıkacak faturanın ne kadar olduğu, testin hangi laboratuvarda yapıldığına, tedavi uygulanan hastaneye ve kişinin sağlık sigortasının kapsamına göre farklılık gösteriyor.
ABD’DE VİRÜS TEDAVİSİ 9 İLA 20 BİN DOLAR ARASINDA
Kaiser Family Foundation’ın yayımladığı bir araştırmaya göre, Kovid-19 testleri ve tedavisi için ABD’lilere ortalama 9 bin dolar fatura çıkarken, kişinin tedavi sürecine göre bu rakam 20 bin doları bulabiliyor.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ