Yeni Zigana Tüneli'nin üçte ikisi tamamlandı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Tamamlandığında Avrupa ve Türkiye’nin en uzunu, dünyanın ise 2. en uzun kara yolu tüneli olacak Yeni Zigana Tünelinde çalışmaların üçte ikisi tamamlandı. Yılın her mevsiminde sürücülerin korkulu rüyası olan Zigana dağı, tünelin tamamlanmasıyla bypass olacak.
Yurt içi kara yolu ulaşımı ile uluslararası ticaretin daha hızlı ve güvenilir yapılmasına büyük katkıda bulunması hedeflenen Yeni Zigana tüneli uluslararası yol ağında önemli bir arter olan ve yüksek yoğunlukta bir trafik yükü taşıyan Trabzon-Gümüşhane-Erzurum kara yolu üzerinde yapılıyor. 17 Mart 2017 tarihinde dönemin Başkanı Binali Yıldırım tarafından temeli atılan ve bölge insanının rüya projelerinden birisi olan Yeni Zigana tünelinde çalışmalar 24 saat esasına göre sürdürülüyor.
Her bir tüpü 14,5 kilometre olmak üzere Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başarköy’den başlayıp Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyünde sonlanan çift tüp proje ile Zigana dağının kar, sis ve heyelan gibi olumsuzlukları sona erecek. Yapılan çalışmalarla kazı ve destekleme imalatı olarak yüzde 65’e tekabül eden 18,64 kilometrelik kısım tamamlanırken, kaplama beton imalatında da 12,57 kilometrelik kısım tamamlandı.

“KISA ZAMANDA TAMAMLANMASI İÇİN HERKES ÇABA SARF EDİYOR”
Doğu Karadeniz bölgesini Doğu Anadolu ile buluşturacak dev projede 24 saat çalışmalar devam ederken, ayrıca Türkiye’de ilk defa uygulanan havalandırma ve servis şaft tünelleri çalışmaları da gerçekleştiriliyor.
Beraberinde Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve Torul Kaymakamı Ömer Said Karakaş’le birlikte yapılan çalışmaları yerinde denetleyen Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Proje Müdürü Tarık Eyüpoğlu ve diğer yetkililerden bilgi aldı.
İncelemelerinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Taşbilek, Yeni Zigana tünelinin üçte 2’lik kısmının tamamlandığını belirterek, “Yüzde 65’in üzerindeki kısmı tünel delme noktasında geçtik. İçeride çalışmalar sürüyor. Bu önemli bir çalışma. Bu nedenle emeği geçenler başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Ulaştırma ve Altyapı bakanımıza, değerli karayolları genel müdürümüze, Cengiz inşaata ve işçisinden mühendisine bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İlimizin kalkınmasına her yönden çok büyük katkı sağlayacağına inancımız tamdır. İnşallah önümüzdeki dönem itibariyle tamamlandığında sonuçlarını ve güzelliklerini hep beraber göreceğiz. Cumhurbaşkanımızın talimatı doğrultusunda kısa zamanda tamamlanması için herkes çaba sarf ediyor” diye konuştu.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ