55 Liralık Antep Fıstığının Kilosu 122 Liraya Çıktı

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Başkanı Mehmet Yıldırım, stokçuların, ellerindeki mahsulü piyasaya sürmeyerek iç fıstığın kilogram fiyatını 122 liraya kadar yükselttiğini, mahsul zamanı kilogramı 55-58 lira olan iç fıstığın, şu anda 122 liraya kadar çıktığını belirterek, “Eğer müdahale edilmezse fıstık stokçuları yüzünden vatandaş baklava yiyemeyecek” dedi.
KADEMELİ OLARAK YÜKSELTİYORLAR
Yıldırım yaptığı açıklamada, önceki yıl fıstıkta beklenilen rekolte olmadığını ancak kıtlık da çekilmediğini, fıstık tüccarlarının, üreticinin elindeki ürünü aldıktan sonra fiyatları kademeli olarak yükselttiğini söyledi.
55 LİRADAN 115 LİRAYA YÜKSELDİ
Baklava yapımında kullanılan iç fıstığın kilogram fiyatının 2016’da hasattan sonra 55-60 liradan kademeli olarak 115 liraya yükseltildiğini aktaran Yıldırım, fıstığın 2 yılda bir mahsul vermesi nedeniyle geçen yıl da istenilen miktarda ürün olmadığını kaydetti.

FISTIK KARABOSRACILARIN ELİNDE

Yıldırım, “Geçen yıl istenilen miktarda olmadı. Bunun nedeni fıstığın bir yıl olup bir yıl olmaması… Bunu fırsat bilen stokçular, üretim zamanı indirdikleri fiyatları tekrar yükselttiler. Bu konuyu sorduğumuzda ‘Üreticiler para kazanmasın mı?’ diyorlar. Şu an üretici kazanmıyor ki… Köylünün, çiftçinin elinde fıstık yok ki… Bütün fıstık stokçuların, karaborsacıların elinde… Üreticinin elindeki fıstık bittikten sonra fiyatları yükselttiler” ifadelerini kullandı.
MİLLET BAKLAVA ALAMAYACAK!
Fıstık fiyatlarındaki artış sonucu baklava fiyatlarının da yükseldiğini belirten Yıldırım, “Daha da artarsa millet baklava alamayacak.” dedi.
Yıldırım, gelecek yıl fıstığın bol olacağını ve ağustos ayından itibaren fıstık fiyatlarının neredeyse yarı yarıya düşeceğini iddia ederek, “Fiyatlar düşecek, üreticinin elindeki ürünler alınacak. Sonra stokçular, karaborsacılar tekrar fiyatı yükseltecek. Halk yine mağdur olacak.” ifadelerini kullandı.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ