İbrahim Reisi Öldü ve İran’da Seçim için Takvim Belirlendi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve ekibini taşıyan helikopterin dün geçirdiği kazada kurtulan olmadı. Reisi’nin ölüm haberi sonrası gözler İran yönetimine çevrildi. İran dini lideri Hamaney, Reisi’nin yerine geçici olarak atanan yardımcısı Muhammed Muhbir’in ülkeyi 50 gün içerisinde seçime götüreceğini söyledi.

Dünya gündemine oturan helikopter kazasının yankıları sürüyor. Hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin yerine geçici olarak yardımcısı Muhammed Muhbir getirildi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopter, dün Türkiye saatiyle öğleden sonra 4 civarlarında hava şartları nedeniyle düştü. Azerbaycan sınırındaki baraj açılış töreninden dönen Reisi ve beraberindekilerin helikopterinin yerini belirleyen Akıncı İHA, Cumhurbaşkanlığından onay alınmasının ardından saat 23.30’da Batman’dan havalanarak saat 00.45’te kaza bölgesine ulaştı. Saat 02.36’da kaza kırıma uğrayan helikopterle görsel temas sağlandı. İran Kızılayı ekipleri helikopterin enkazına 15 saatlik çalışma sonrasında ulaştı.

İbrahim Reisi öldü, peki bundan sonra ne olacak? İran’da seçim için takvim belirlendi

2 ÜST DÜZEY ASKERİ YETKİLİ DE UÇAKTAYDI

9 kişinin bulunduğu uçakta kurtulan olmadı. Reisi ile Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney’in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim’in de kazada hayatını kaybedenlerin arasında yer aldığı belirtildi. Helikopterde Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 2 üst düzey askeri yetkili de bulunuyordu.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ