9 Yıl Sonra Bir İlk Gerçekleşecek

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Sisi’nin darbe yapıp devlet başkanı olmasıyla gerilen Türkiye-Mısır ilişkilerinde normalleşme adımları atılıyor. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 1 Haziran’da Mısır’a gidecek. Bu ziyaret 9 yıllık aranın ardından bakanlık düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması nedeniyle önem taşıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati İslam Kalkınma Bankası 346. İcra Direktörleri ve Guvernörler Kurulu Yıllık Toplantısı’na katılmak üzere 1 Haziran’da Mısır’a gidecek. Yapılacak olan bu ziyaret 2013 yılında gerçekleşen darbe sonrası ilişkilerin durma noktasına geldiği Mısır’a, yıllar sonra bakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olacak.

MISIRLI MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞECEK

Bakan Nebati’nin Şarm El-Şeyh şehrinde gerçekleşecek toplantı marjında Mısır Maliye Bakanı ile de görüşmesi planlanıyor.

İKİLİ İLİŞKİLER GEÇEN YIL NORMALLEŞME SÜRECİNE GİRDİ

İki ülke arasındaki ilişkiler 8 yıllık aradan sonra 2021 yılında normalleşme sürecine girmiş, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında bir heyet, Mısır’a giderek istikşafi görüşmeleri başlatmıştı. Mısır heyetinin de bu kapsamda Türkiye’ye gelmesi ile yeni bir diyalog süreci başlatılmış ve ilerleyen süreçte karşılıklı olarak büyükelçilerin yeniden atanması konusunda iyi niyetler ortaya konmuştu.

Bakan Nebati daha önce de yatırımcı buluşmaları kapsamında ABD ve İngiltere’ye gitmişti.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ