İngiltere'de Kadın Askerler Artık Sıcak Çatışmalarda Görev Alabilecek

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

İngiltere Ordusu, kadın vatandaşlarına ilk kez sıcak çatışma gerektiren görevlere de başvurabilme hakkı tanıdı. Kadınlar artık ülke sınırları dışında görev yapan hava kuvveti Special Air Forces (SAS) gibi özel birliklerde hizmet verebilecek.
“CİNSİYETE GÖRE DEĞİL, YETENEĞE GÖRE DEĞERLENDİRİLECEK”
Duyuruyu yapan İngiltere Savunma Bakanı Gaving Williamson, “Artık silahlı güçler, cinsiyetlerine değil sadece yeteneklerine bağlı olarak değerlendirilecek” diye konuştu.
KADINLAR, SICAK ÇATIŞMAYA GİREMİYORDU
Ülkede 2016 yılında cephede kadınların sıcak çatışma görevlerini üstlenmesine yönelik yasak kaldırıldı. Ancak kadınlar şu ana dek sahada aktif sıcak çatışma içeren görevleri üstlenemiyorlardı.

İNGİLTERE’DE SİLAHLI KUVVETLER MENSUBU 35 KADIN VAR
ABD, Kanada ve İsrail gibi birçok ülkede kadınlar silahlı kuvvetlerde sıcak çatışma gerektiren görevlerde yer alıyor. İngiltere’de silahlı kuvvetler mensubu olan 35 kadın var ve bazıları hala eğitimini sürdürüyor.
Ancak bu kadınlar daha çok tank topçusu gibi görevleri üstleniyor, cephede yakın çatışma gerektiren görevlere ise erkekler alınıyordu.
“KADINLAR ORDUDAKİ TÜM GÖREVLERE BAŞVURABİLECEK”
Kadınlar artık ordudaki tüm görevlere başvurabilecek. Williamson, “Kadınlar aslında uzun süredir cephelerde farklı görevler üstlendiler. Afganistan ve Irak’ta erkeklerle beraber hizmet veren kadınlar da vardı. Ancak nüfusun yarısını bu gibi hayati görevlerden mahrum etmek, silahlı kuvvetlerimiz için de olumsuz olacaktır” dedi.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ