İngiltere'de seçimi kazanan Johnson: 31 Ocak'ta AB'den ayrılıyoruz

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

İngiltere’deki erken genel seçimden zaferle çıkan Başbakan Boris Johnson, üç yıldan uzun süredir Brexit üzerinden yaşanan siyasi karmaşayı eleştirdi ve “Halk Muhafazakar Parti hükümetine güçlü bir yetki verdi, Brexit’i gerçekleştireceğiz. Bu saçmalığa bir son vereceğim ve 31 Ocak itibariyle Brexit’i halledeceğiz” dedi.
“HAYDİ BREXİT’İ HALLEDELİM”
İngiltere halkının sandıkta ‘inkar edilemez ve tartışılmaz’ bir karar verdiğini savunan Johnson, böylece ikinci bir Brexit referandumu tehdidini de bertaraf ettiklerini söyledi.
Halkın, partisine verdiği desteği ‘çantada keklik’ gibi görmeyeceklerini de belirten Johnson, “Haydi Brexit’i halledelim ama önce kahvaltı yapalım” ifadelerini kullandı.

“AVAM KAMARASI’NDA ÇOĞUNLUĞU SAĞLADI”
?Seçimde, Başbakan Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, oyların yüzde 43’ten fazlasını alarak Avam Kamarası’nda çoğunluğu sağladı. Oy oranı yüzde 32’de kalan İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn ise bir sonraki seçimde partisinin başında olmayacağını açıkladı.
Bu sonuçlara göre partilerin tahmini milletvekili sayıları şöyle oldu:
Muhazafakar Parti 364, İşçi Partisi: 203, İskoç Ulusal Partisi 49, Liberal Demokrat Parti 11, Plaid Cymru 4, Yeşil Parti 1, diğer partiler 18.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ