İstanbul Otopark Sorunu Yer Altı Otoparklarıyla Çözülecek

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul’da gerek trafik sorunu gerekse park sorunu her geçen gün fazlasıyla artıyor. Soruna çözüm bulmak isteyen bakanlık otopark yönetmenliğini hazırladı. Yönetmenlikte yer alan bilgilere İstanbul’da önemli meydanlara ve yer altı otoparklarının sayısı arttırılarak otopark ihtiyacı giderilmeye çalışılacak. Geçtiğimiz yıllarda konuşulmakta olan her daireye bir otopark zorunluluğu da tekrar gündeme getirilecek. Böylelikle İstanbul’da park sorunu ortadan kalkacağı gibi yer altı otoparklarıyla bu sorunun üstesinden gelinmeye çalışılacak. Böylelikle trafikte yol kenarına park ederek yolun en az 1 şeridini işgal eden araçlardan kurtularak geniş yollarla trafik sorunununda üstesinden gelinmiş olunacak.
“E-5 VE TEM’İN ALTINI OTOPARKA DÖNÜŞTÜRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”
Otopark yönetmeliğinin hazır olduğunu kurumların görüşüne sunulduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, ” Keçiören ve Tuzla’da pilot uygulama yapıyoruz. Yeni binalarda her daireye mutlaka bir tane otopark yapılma şartı getiriyoruz. Bu pilot uygulamalarla birlikte hazırladığımız taslak yönetmeliğimizde yaşayacağımız sıkıntıları da görmek istiyoruz” dedi. Meydanların altını otoparklara dönüştürmek istediklerini belirten Öztürk, tren yollarının altını İstanbul’daki E-5’in, TEM yolunun altını otoparka dönüştürmeyi amaçladıklarını söyledi. Öztürk, bu sayede ulaşım aksinde merkez taşımacılığının güçlendirilmesini de hedeflediklerini aktardı.
“APARTMAN TİPLİ OTOPARKLAR GELİYOR”
Otopark sanayi sektörünü de doğurmak istediklerini ifade eden Öztürk, “Arabalar çoğu yerde yerin altına inecek. Yerin üstünde artık insanların ve hareket halinde olan arabaların kullanılmasını sağlayacağız. Bu otopark yönetmeliği otoparklara giriş çıkışlar standartları ne olacak, apartman tipli otoparklar geliyor. Yani böyle varacaksınız kapıya arabanızı vereceksiniz. Arabanız asansörle ilgili kata çıkacak, siz gelmeden önce mesaj çekeceksiniz otoparka arabanız kapıya gelecek” diye konuştu.

“BİNAYI İNŞA EDEN OTOPARKI DA YAPACAK”
Yeni yönetmelik için Japonya’yı incelediklerini bildiren Prof. Dr. Öztürk, “Özellikle bu konuyla ilgili 10’a yakın arkadaşımızı Japonya’ya gönderdik. Fransa’ya, Paris’e gönderdik. Çünkü bizim şehirlerimize benzer ülkelerden biride Fransa’dır. Tüm bunları değerlendirdik kendi yaşadığımız sıkıntıları düşündük. Artık otoparkları binayı yapan yapacak. Altını çizerim belediyelere para aktarma sistemi kademeli olarak ortadan kalkıyor” dedi,
“BELEDİYE VE ÖZEL SEKTÖR BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ”
Her daireye bir otoparkın şart olduğunun altını çizen Prof. Dr. Öztürk, evde iki araba, üç araba varsa o zaman yakın alan hinterlantta o arabalarla ilgili mutlaka o alanda otopark oluşturma ve meydana getirme şartlarını de getirdiklerini ifade etti. Prof. Dr. Öztürk bu uygulamayı belediye ve özel sektörlerle birlikte oluşturacaklarının da altını çizdi.
İSTANBUL’DA 4 MİLYONA YAKIN ARAÇ BULUNUYOR
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2017 yılı Şubat ayı Motorlu Kara Taşıtları istatistiklerine göre; İstanbul’da trafiğe kayıtlı 3 milyon 881 bin 877 araç bulunuyor.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ