JP Morgan, Merkez’in Kararı Sonrası Tahminini Yükseltti

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Merkez Bankası’nın faizi 750 baz puan artırarak yüzde 25’e çıkarmasının ardından ABD’li yatırım bankası JP Morgan, Türkiye’ye ilişkin yıl sonu faiz ve enflasyon tahminini 5’er puan yükseltti. Yıl sonuna kadar Merkez’in her ay 250’şer baz puan faiz artırmasını beklediklerini belirten JP Morgan, yıl sonu faiz tahminini yüzde 35’e, enflasyon tahminini ise yüzde 62’ye çıkardı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dün piyasa beklentilerinin çok üzerinde bir faiz artışına gitti. Merkez, faizi yüzde 17,5’ten yüzde 25’e yükselterek son 4 yılın zirvesine çıkardı. Bu gelişme sonrası ABD’li yatırım bankası JP Morgan, Türkiye’ye ilişkin yıl sonu faiz ve enflasyon tahminini 5’er puan yükseltti.

“YIL SONU FAİZ TAHMİMİZİ YÜZDE 35’E YÜKSELTTİK”

Kurum Ekonomisti Fatih Akçelik yıl sonuna kadar her toplantıda 250’şer baz puan faiz artırımı beklediklerini belirterek, “Yıl sonu için politika faizi tahminimizi yüzde 30’dan yüzde 35’e yükselttik” dedi.

ENFLASYONDA ZİRVE İÇİN MAYIS AYINI İŞARET ETTİLER

JP Morgan ayrıca yıl sonu enflasyon beklentisini de yüzde 57’den yüzde 62’ye yükseltti. Enflasyonun gelecek yıl mayıs ayında yüzde 70 ile zirve yapacağı belirtilirken 2024 yılı beklentisiyse değişmeyerek yüzde 34’te kaldı.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ