MTV Zammına Cumhurbaşka'nından İndirim Geliyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Geçtiğimiz günlerde Motorlu Taşıtlar Vergisine yapılan Faiş zam sonrasında Bakanlar Kurulun’da yapılan toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından MTV zam fiyatlarının geri çekileceği biraz daha makul düzeyde olacağı belirtilmişti. Bunun sonrasında ise MTV ye yapılan yüzde 40 oranında zammın aslında tüm araçlar için yüzde 40 olmadığı en yüksek modelden en düşük modele göre bunun farklılık gösterdiğini belirtilmişti. Yeni Oranların bir miktar daha düşürüleceği konusu üzerinde duruldu ve Erdoğan en yüksek MTV zammının yüzde 40-68 oranından 20-40 oranına düşürüldüğünü açıkladı. Maliye’nin gelecek hafta açıklaması beklenen yeni düzenleme kapsamında artışın yüzde 20-40 arasında olması bekleniyor. Hükümetin geçen hafta Meclis’e gönderdiği tasarıda, binek otomobillere ödenecek MTV’nin yüzde 40-68 arasında artırılması öngörülüyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM açılış resepsiyonunda konunun Bakanlar Kurulu’nda yeniden görüşüleceğini belirterek indirim sinyali verdi.
İŞTE YENİ ORAN
Maliye Bakanı Naci Ağbal, önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu’nda soruları yanıtlarken, bakanlardan da eleştiriler geldi. Makul bir seviyeye çekilmesi konusunda mutabakata varıldı. MTV miktarındaki yüzde 68’lik en üst zammın makul bir indirimle yüzde 30-40’a düşmesi, böylece tartışma yaratan yüzde 40-68’in yüzde 20-40 arasına gerilemesi bekleniyor.
YEDİ FARKLI FİYAT ARALIĞI
Maliye vergi hazırlıkları sırasında binek araçlara 40 bin liranın altında başlayıp 475 bin liranın üzerine kadar 7 farklı fiyat aralığı getirdi. Fiyat aralığı yükseldikçe MTV tutarı da yüzde 68’e kadar çıkarıldı. MTV’den elde edilecek vergi tutarı da hesaplandı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bu gelirin 2.8 milyar lira olduğunu açıkladı.

2018 Yılından İtibaren Geçerli Olacak

Birçok vergiye zam yapıldığı ve 2017 yılından 2018 yıla geçiş sürecinde bu vergilerin dış borçtan kaynaklı olarak zorunlu olarak yapılması gerektiği belirtildi. Bakanlar Kurulu’nda vergi düzenlemelerinde yapılan değişimlerin vatandaş için olumlu olması gerektiği vurgulanarak hem MTV hem de gelir vergisi dilimlerinin buna göre belirlenmesi gerektiği açıkladı. Bu açıdan Meclis’e sunulmakta olan torba tasarıda yer bulan vergi değişimlerinin tamamı gözden kaçmaktadır. Maliye’nin gerekli birimleri gereken çalışmayı yaparak ekonomi yönetimiyle paylaşacak. Meclis’e gönderilen tasarıda gelir vergisindeki değişiklik ücret gelirleri için 1 Ocak 2018’den, diğer kazançlar için 2017 yılı kazançlarından itibaren geçerli olacak. Gelir Vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki gelirler için uygulanan yüzde 27 oranının yüzde 30’a çıkarılması öngörülüyor.
BAŞBAKAN YILDIRIM’DAN MTV AÇIKLAMASI
Başbakan Binali Yıldırım, Motorlu Taşıtlar Vergisinde yapılması planlanan artışa ilişkin, “Maliye Bakanımız gerekli düzenlemeleri yapacak, bütün detayları çalışacaklar” dedi.
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Motorlu Taşıtlar Vergisinde yapılması planlanan artışın sorulması üzerine Yıldırım, “Tabii motor hacimlerine göre ve diğer özelliklerine göre Maliye Bakanımız gerekli düzenlemeleri yapacak. Bütün detayları çalışacaklar, şu günlerde olur” diye konuştu.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ