Pandemi Saç Ektirme Furyasının Önüne Geçemedi

   2023 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Bu durumun sosyolojik bir vaka olarak araştırılması gerektiğini belirten Bahat, Hürriyet’e de şunları söyledi: “İnsanların sağlık tüketim alışkanlıklarında, pandemi döneminde, önceden hiç öngöremediğimiz değişiklikler oldu. Bir sürü hastamız bir yılı geçen bu süreçte kronik problemlerini tedavi ve takip yaptırmazken, bir sürüsü gerekli kontrollerden geçmeyip, ilerlemiş kalp ve kanser hastalıklarıyla müracaat etmek zorunda kalırken, saç ekiminin meme protezinin, burun estetiğinin, botoks dolgu gibi işlemlerin artarak devam etmiş olması, hepimizin dikkatini çekti.

YÖNETMEYE ÇALIŞTILAR

Merak edip geçmişte yoğun streslerin (2. Dünya Savaşında Avrupa’daki durum gibi) olduğu zamanlarda neler olduğuna baktım, ülkeler en yüksek üreme hızına sahip olmuş. İnsanlar geleceklerini göremezken, çok daha büyük bir doğurganlık durumu oluşmuş. Buradaki stresi de güzelleşmeye çalışarak yönetmeye çalıştılar. Sağlık turizmi için gelen kişilerde de saç ekimi ve estetik operasyonlar, ulaşımın zorlaşmasına rağmen, ilk sıralardaki yerini hiç kaybetmedi. Ancak bunlar istatistiklerde yeterince görünmüyor.”

ALMANYA’DAN GELENLER YÜKSELDİ

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Tekin Türk turizminin yüzde 23.4’ünü sağlık alanının oluşturduğunu, pandemide bu alanda yüzde 48’lik azalma olduğunu açıkladı ve şunları söyledi: “Salgında, sağlık turizminde, ilk sırayı kadın hastalıkları ve doğum aldı. Bu bölümü sırasıyla göz hastalıkları, iç hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları ortopedi ve travmatoloji, kulak burun boğaz hastalıkları, genel cerrahi, cildiye, diş hekimliği ve kardiyoloji takip etti. Pandemi öncesinde ilk 10’da Suriye, Irak, Azerbaycan, Afganistan, Libya, Türkmenistan, Rusya, Almanya, İran ve Gürcistan yer alırken, pandemide sıralama, Suriye, Irak, Almanya, Libya, Azerbaycan, Afganistan, Türkmenistan, Özbekistan, Rusya ve Birleşik Krallık olarak değişti. Almanya’dan gelen hasta sayısında yüzde yüz artış oldu.”

‘SAÇ EKİMİ YÖNETMELİĞİ’

Giderek yaygınlaşan saç ekimiyle ilgili mevzuat çalışmaları da son aşamaya geldi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Tekin, saç ekim yönetmeliği hazırlandığını, yönetmelik taslağının Bakan Fahrettin Koca’ya sunulduğunu ve derneklere gönderilerek görüş beklendiğini açıkladı. Tekin, yönetmeliğin bir kaç ay içinde hazır olacağını kaydetti.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ