Türkiye Azerbaycan ile Yeni Anlaşmalar

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye ve Azerbaycan arasında yeni anlaşmalar yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev geçtiğimiz gün Zagulba Sarayı’ndaki yüz yüze konuşmasından sonra Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi birliğine başkanlık yaptı. Toplantının sonrasında 2 ülke arasında anlaşmalar tamamlandı. Hemen sonrasında 2 lider ortak basın açıklamasında bulundu. “Şu anda biz tabi değişik bir ülkede değiliz, evimizdeyiz” şeklinde konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı, net olarak şöyle konuştu:
TANAP İYİ BİR ÖRNEK: 2 gündür yapılmakta olan görüşmelerde Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kardeşliğin ve dostluğun ne şekilde bir seviyeye taşındığını heyecanla müşahede etmiş bulunuyoruz. Bundan sonra artık belirli bölgelerde kıtaları birbirine bağlamıyoruz. Aynı zamanda enerji hatları noktasında da sürekli olarak birbirine bu tür bağlantıların kurulması Türkiye- Azerbaycan arasındaki bu bağlılığın, bu dayanışmanın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. TANAP, bunun en güzel örneğidir.
UZUN ZAMAN ALMAYACAK: Şu an yoğun şekilde TANAP ile ilgili çalışmalar devam ediyor. İnşallah, fazla sürmeyecek, kısa bir zaman sonra artık Azeri gazı buradan Avrupa’ya kadar akmaya başlayacak. Bu tabii birilerini rahatsız etmiyor değil, ediyor.

UMARIZ LONDRA’YA KADAR SÜRER: İnşallah bundan sonra yüzbinlerce insan sadece Bakü-Tiflis-Kars değil, öyle bir gün gelecek ki ta Pekin’den Londra’ya kadar bu hattı kullanmak nasibi olacak. Bunları inşallah göreceğiz. Sadece insanlar buradan seyrüsefer etmeyecek. Aynı zamanda buradan çok ciddi yük taşımacılığı da yapılacak. Bu da özellikle ekonominin kazanımını ortaya koyması bakımından ucuz maliyetle nasıl bu yükler taşınır, bunu göstermesi bakımından çok büyük öneme haiz. Hele hele Kars-Tiflis-Bakü demiryolunun hayata geçmiş olması, attığımız adımın neticesini görmek bizleri ayrıca heyecanlandırıyor. Vatandaşlarımızın, halklarımızın artık Kars’tan Bakü’ye değil, inşallah Pekin’e kadar, oradan Londra’ya kadar gittikleri günleri hep beraber görürüz. Onların dualarına bizler de sahip oluruz.
6 ANLAŞMA BİRDEN YAPILDI: Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nda Türkiye ile Azerbaycan arasında yükseköğretim alanında işbirliği protokolü, eğitim alanında işbirliği anlaşması, tercihli ticaret anlaşmasının imzalanmasına dair mutabakat zaptı, savunma sanayisi alanında işbirliği anlaşması, yem bitkileri tohum üretimi ve sertifikalandırılması alanında işbirliğine dair anlaşma ve Yüksek Düzeyli Strateji İşbirliği Konseyi 6’ncı Toplantı Protokolü imzalandı. Erdoğan’a, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik etti.
ALİYEV’E 5 MİLYAR DOLARLIK SORU: Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin 1.6 milyar dolar olduğunu belirten Erdoğan, Aliyev’e dönerek, “İnanıyorum ki kısa zamanda aramızda şöyle 5 milyar doları yakalarız herhalde?” diye sordu. Aliyev’in de “İnşallah” diye karşılık vermesi üzerine Erdoğan, “İnşallah bunu yakalayacağız” dedi.
AZİZ KARDEŞİMİN LİDERLİĞİ SAYESİNDE: Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise “Dünyada birbirine bu kadar yakın olan, birbirine bu kadar destek olan başka ülke yok. Türkiye Azerbaycan kardeşliği bugün en yüksek zirvededir” ifadesini kullandı ve şunları söyledi: “Güçlenen Türkiye bizim gücümüzü artırır. Aziz kardeşimin liderliği sayesinde Türkiye dünya çapında bir güce sahiptir. Bu dostları sevindiriyor, düşmanları ise üzüyor. Biz isteriz ki dostları sevinsin. Türkiye ve Azerbaycan’ın birliği, kardeşliği ebedi olacak” şeklinde konuştu.
TANAP’TA SORUN YOK: Aliyev, Tanap’ın da hızla sürdüğünü belirtip “Hedeflerimize doğru inançla ilerliyoruz. TANAP yakın zamanda başlayacak. Bunun hayata geçmesiyle ilgili hiçbir problem yok” dedi.
BAKÜ TÜRK LİSESİ’NDE COŞKULU TÖREN: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Azerbaycan ziyaretine eşlik eden eşi Emine Erdoğan, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Bakü Türk Lisesi’nin yeni binasının açılışını yaptı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından fiziki altyapısı tamamen yenilenen okulda konuşan Emine Erdoğan, Azerbaycan’ın en başarılı okullarından biri olan Bakü Türk Lisesi ile gurur duyduklarını söyledi. Erdoğan, “Buradan mezun olan gençlerin hem Azerbaycan’ın güçlenmesine hem de Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin daha da gelişmesine büyük katkı sağlayacaklarına inanıyorum” dedi..

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ