Doğal Gaza Yüzde 15'lik Zam Kaçınılmaz Hale Geldi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye Doğalgaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, petrol fiyatı ve dolar kurunun son dönemde yaklaşık yüzde 50 arttığını ve bu durumun doğal gaz fiyatlarında artışı kaçınılmaz hale getirdiğini belirterek, “Doğal gaz fiyatı artışında önümüzdeki dönem için bir oran söyleyecek olursak tümünde yüzde 15’lik bir oran söz konusu gibi görünüyor.” dedi.
PETROL VE KURDAKİ FİYAT ARTIŞI
Konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatına son olarak 1 Eylül’de yüzde 9 zam yapıldığını hatırlatan Arslan, “Türkiye’nin doğal gaz fiyatı aslında Avrupa’daki en düşük fiyat. Konutlar açısından baktığımızda 100 kilovatsaatlik kullanımın maliyeti 5,6 avro seviyesindeyken, Türkiye’de bu miktar 2,34 avroya karşılık geliyor. Yani, bizim fiyatımız yarı yarıya. Gönlümüz fiyatın böyle devam etmesini istiyor ama şu anda petrol fiyatı ve kurun seviyesinden dolayı bu mümkün görünmüyor.” diye konuştu.

GAZBİR Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan
Petrol fiyatı ve dolar kurunun son dönemde yaklaşık yüzde 50 arttığına dikkati çeken Arslan, şunları kaydetti:
”YÜZDE 15’LİK ARTIŞ SÖZ KONUSU”
“Gördüğümüz kadarıyla, önümüzdeki süreçte konutlara mümkün olduğu kadar az bir fiyat artışı yansıtılacak şekilde politika izlenecek. Petrol fiyatının da önümüzdeki süreçte 100 dolar seviyesine çıkma ihttps://www.firsthaber.net/wp-content/uploads/2018/09/kis-kapiya-dayanmisken-dogalgaza-zam-geliyor_11279199_4789_z11.jpghtimali konuşuluyor. İnşallah, 100 dolara gitmeyeceğini umuyoruz. Bizim düşüncemiz 85 dolardan aşağı tekrar döneceği yönünde. Doğal gaz fiyatı artışında önümüzdeki dönem için bir oran söyleyecek olursak tümünde yüzde 15’lik bir oran söz konusu gibi görünüyor. Konutlara yüzde 9, elektrik üretiminde de yüzde 17 seviyesinde fiyat artışı gerçekleşebilir.”

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ