Mehmet Şimşek: “İhtiyacın Yüzde 10’unu Karşılayacak””

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gabar’da günlük petrol üretiminin 25 bin varile ulaşmasıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan Şimşek, “Gabar’daki petrol üretimi 2024’te ülkemiz ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak. Böylece cari açık kalıcı olarak azalacak ve rezerv birikimi hızlanacak.” ifadelerini kullandı.

Gabar’daki günlük petrol üretiminin 25 bin varile çıkmasıyla ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Gabar’daki petrol üretimi 2024’te ülkemiz ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak. Böylece cari açık kalıcı olarak azalacak ve rezerv birikimi hızlanacak.” dedi.

GABAR’DA GÜNLÜK PETROL ÜRETİMİ 25 BİN VARİLE ÇIKTI

Gabar bölgesinde günlük petrol üretimi 25 bin varile çıktı. Gelişmeyle ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gabar’daki petrol üretiminin 2024’te ülke ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacağını belirtti.

BAKAN ŞİMŞEK: 2024’TE İHTİYACIN YÜZDE 10’UNU KARŞILAYACAK

Bakan Şimşek şunları söyledi: “Gabar’daki petrol üretimi 2024’te ülkemiz ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak. Böylece cari açık kalıcı olarak azalacak ve rezerv birikimi hızlanacak. 2026 itibarıyla toplam petrol üretimi, ihtiyacımızın yüzde 18’ini karşılayacak düzeye ulaşacaktır.”

“HEDEF GÜNLÜK 35 BİN VARİL”

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Gabar’daki petrol üretiminde yıl sonu hedefinin günlük 35 bin varil olduğunu kaydetti. Bilgin, şu ifadeleri kullandı: “Ülkemiz ekonomisi ve kurumumuz için büyük bir değer üretilmeye devam ediyor. Yıl sonuna kadar hedefimiz günlük üretimimizi sadece Gabar projesinden 35 bin varile çıkartmak. 2024 yılı sonu için hedefimiz ise sadece Gabar projesinde günlük 100 bin varil üretim. Biz bu hedefi gerçekleştirebilmek için var gücümüzle, bütün takımımızla gece gündüz çalışıyoruz.”

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ