Gümrük Ücretleri ve Verilen Cezalar Yeniden Düzenlendi

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Gümrük Kanunu ve buna ilişkin çıkarılan ikincil düzenlemelerle getirilen hükümlere aykırı hareket edenlere uygulanacak usulsüzlük cezası 1 Ocak 2021’den itibaren 173 lira olacak.

Ticaret Bakanlığı’nın “Gümrük Genel Tebliği (Seri No: 169)” Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğle, Gümrük Kanunu kapsamında verilen cezalar yeniden düzenlendi.

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETLERİ

Buna göre, 1 Ocak 2021’den itibaren çalışma saatleri dışında hizmet talep edenlerin fazla çalışma ücreti, ihracat işlemleri için 16,03 lira, diğer işlemler için 37,44 lira olacak. Türk plakalı kamyonlar için fazla çalışma ücreti kamyon başına, ihracat için 37,44 lira, diğer işlemler dolayısıyla 58,84 lira olarak ödenecek.

173 LİRA USULSÜZLÜK CEZASI

Gümrük Kanunu ve buna ilişkin çıkarılan ikincil düzenlemelerle getirilen hükümlere aykırı hareket edenlere söz konusu düzenlemelerde açıkça öngörülmüş olması kaydıyla 173 lira usulsüzlük cezası uygulanacak.

TEBLİĞ 1 OCAK’TA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Gümrük vergilerinin 545 bin liraya kadar olan geri verme veya kaldırma işlemlerini yapmaya ilgili gümrük müdürlükleri, 5 milyon 455 bin liraya kadar olanlarında gümrük ve muhafaza başmüdürlükleri yetkili olacak. Tebliğ, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek.

Gümrük Kanunu kapsamında ödenecek ücretler ve verilen cezalar yeniden düzenlendi

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ