Daniel Kasırgası, Libya’yı Felakete Sürüklüyor

   2024 Tarihli Haber
  Ekleyen : Yazar
  Yorum Yok
Sponsorlu Bağlantılar

Yunanistan’ın ardından Libya’yı da vuran Daniel Kasırgası’nın yol açtığı şiddetli yağışlarda can kaybı korkunç sayılara ulaştı. Libya’nın doğusundaki hükümetin Başbakanı Usame Hammad ülkeyi vuran yağışlara ilişkin olarak, Derne kentindeki selde ölenlerin sayısının 2 bini geçtiğini söyledi. Hükümetin İçişleri Bakanı Ebu Zeribe ise selde 7 bin kişinin kayıp olduğunu ifade etti. Öte yandan Libya Başbakanı Dibeybe de, selden zarar gören bölgeler için uluslararası yardım çağrısı yaptı.

Orta Akdeniz’de etkili olan ve Libya’nın doğusuna ulaşan Daniel Kasırgası nedeniyle meydana gelen sel felaketinde 2 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin kaybolduğu açıklandı. Öte yandan Libya Başbakanı Dibeybe, selden zarar gören bölgeler için uluslararası yardım çağrısında bulundu.

Son Dakika: Libya’nın doğusundaki ‘hükümetin İçişleri Bakanı’ Ebu Zeribe: Yağışlarda 1500’den fazla kişi öldü, 7 bin kişi kayıp

DANIEL KASIRGASI LİBYA’YI VURDU

Yunanistan’da 15 kişinin ölümüne yol açan Daniel Kasırgası, hafta sonu Libya’da etkili olmaya başladı. Olağanüstü hal ilan edilen Derna, Bingazi, Sousse ve Al-Marj bölgesinde fırtınanın yol açtığı şiddetli yağışlar sel felaketine neden oldu.

2 BİNDEN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 7 BİN KİŞİ KAYIP

Ülkenin batısında yer alan Misrata kenti de sele teslim oldu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, ülkenin doğusunda sel nedeniyle en az 150 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilmişti. Öte yandan son yapılan açıklamada ise Libya’nın doğusundaki “hükümetin Başbakanı” Usame Hammad, Derne kentindeki selde ölenlerin sayısının 2 bini geçtiğini söyledi. Hükümetin İçişleri Bakanı Zeribe ise sel nedeniyle 7 bin kişinin kayıp olduğunu ifade etti.

LİBYA BAŞBAKANI ÇAĞRI YAPTI

Libya Başbakanı Abdülhamid Muhammed el-Dibeybe, selden zarar gören bölgeler için uluslararası yardım çağrısında bulundu.

“ULUSLARARASI MÜDAHALEYE İHTİYACIMIZ VAR”

Libya’nın Derne kentinin Belediye Meclis Üyesi Ahmed Emdur da, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, Derna’da çok sayıda bina ve konutun tamamen sular altında kaldığını; altyapının sel sularıyla sürüklendiğini, ana yolların yıkıldığını, kamu ve özel mülklerde önemli kayıpların olduğunu belirtti. Emdur, “Derne yıkık bir kent haline geldi. Acilen uluslararası müdahaleye ihtiyacımız var. Deniz yollarının acilen açılmasını gerekiyor. Çünkü kente ulaşan tüm kara yolları yıkıldı, sadece tek bir yol kaldı. Ondan da geçiş zor.” ifadelerini kullandı.

POPÜLER HABERLER
GÜZELLER GALERİSİ